menu

Stajnia noclegi Wołosate, Pokoje gościnne

Opis obiektu:

Stajnia to dwanaście dwuosobowych pokoi z łazienkami w budynku, w którego holu jest miejsce do wspólnych spotkań i aneks kuchenny (na parterze i piętrze) umożliwiający przygotowanie posiłków. Wszystko to w Wołosatem, w samym sercu Bieszczadów. Wołosate to odległa o 5 km od Ustrzyk Górnych osada położona u stóp Tarnicy - najwyższego szczytu polskiej części Bieszczadów. To węzeł turystycznych szlaków. Stąd rozpoczyna się niebieski szlak na Tarnicę. Czerwony szlak prowadzi poprzez Rozsypaniec i Halicz do Siodła pod Tarnicąi dalej przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych. W Wołosatem jest bar i sklep. W miejscowej Stadninie Zachowawczej Koni Huculskich można skorzystać z jazd na ujeżdżalni lub wziąć udział w jazdach terenowych. Dojazd do Wołosatego możliwy jest za pośrednictwem komunikacji PKS, jeżdżących w sezonie Bus-ów oraz własnym środkiem lokomocji. Zimą drogi są systematycznie odśnieżane nawet podczas intensywnych opadów.

W miejscowości jest sklep i bar.

Pokoje można rezerwować telefonicznie, listownie, pocztą e-mail lub osobiście. Aby rezerwacja była ważna, po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia rezerwacji, należy wpłacić zaliczkę (koszt pobytu za jedną dobę za wszystkie zarezerwowane miejsca). Zaliczkę można przesłać przekazem pocztowym na adres:

Urszula Grzegorz Wołosate 2 38-714 Ustrzyki Górne

lub przelewem na konto mBanku (dane adresowe właścicielki konta jak powyżej):

51 1140 2004 0000 3602 5695 0502

 

Cennik

Pokój - 2 osobowy poza sezonem za osobę 35
Pokój 2 - osobowy w sezonie za osobę 40

 

Pojęcie sezonu nie dotyczy tylko okresu lata, ale i innych okresów wzmożonego ruchu turystycznego. Właściciele chętnie udzielą szczegółowych informacji w tym zakresie.Pokoje można rezerwować telefonicznie, listownie, pocztą e-mail lub osobiście. Aby rezerwacja była ważna.po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia rezerwacji, należy wpłacić zaliczkę (koszt pobytu za jedną dobę za wszystkie zarezerwowane miejsca). Zaliczkę można przesłać przekazem pocztowym na adres:

Urszula Grzegorz Wołosate 2 38-714 Ustrzyki Górne

lub przelewem na konto mBanku (dane adresowe włascicielki konta jak powyżej):

51 1140 2004 0000 3602 5695 0502

Atrakcje turystyczne

Wołosate to doskonała baza wypadowa w najwyższe partie Bieszczadów. Węzeł szlaków znajduje się tuż przy bramie prowadzącej do "Stajni". Jest stąd wejście na szlak niebieski prowadzący na Siodło pod Tarnicą (skąd tylko 15 minut za znakami żółtymi wejście na Tarnicę oraz szlak czerwony na Rozsypaniec i dalej poprzez Halicz, trawersem Krzemienia do Siodła pod Tarnicą. Szlak czerwony prowadzi dalej poprzez Szeroki Wierch i schodzi w Ustrzykach Górnych. Jest to końcowa część głównego szlaku Bieszczadów zaczynającego się w Komańczy. Pragnę w tym miejscu zaproponować kilka krótszych i dłuższych wycieczek mających swój początek w Wołosatem. Każda z proponowanych tras została pokonana przez autora strony kilkakrotnie w różnych porach roku i w obu kierunkach. Stan niektórych z nich został sprawdzony tuż przed tegorocznym sezonem. Z tych ostatnich wycieczek pochodzą zdjęcia dołączone do szczegółowego opisu szlaków (wkrótce). Nie zawsze da się wszystko przejść, czasem trzeba dojechać. W sezonie, który w Bieszczadach zaczyna się 1 lipca kursują prywatne przewozy, więcej jest też kursów PKS, więc nie ma problemu, poza sezonem uczynny kierowca jest wskazany. "Pętelka", czyli trasa Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Siodło pod Tarnicą - Wołosate. Najpiękniejszy szlak Bieszczadów czyli Widełki lub Muczne - Bukowe Berdo - Krzemień - Siodło pod Tarnicą Wołosate Wołosate - Siodło pod Tarnicą - Tarnica - Siodło pod Tarnicą - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne - Wołosate Wołosate - Przełęcz Wyżniańska (najlepiej przejechać) - Mała Rawka - Wielka Rawka - Kremenaros (dojście z Wielkiej Rawki i powrót) - Ustrzyki Górne - Wołosate Wołosate - Berehy (warto dojechać) - Połonina Caryńska i albo zejście do Ustrzyk Górnych, albo ładniej na Przysłup Caryński i do Bereżek. Stamtąd 4 km do Ustrzyk Górnych i dalej do Wołosatego. Najdłuższa trasa, ale tak piękna jak długa. Początek w Kalnicy, gdzie trzeba dojechać. Można tą trasę skrócić wyruszając z Wetliny (Stare Sioło). Poprzez Smerek, całą Połoninę Wetlińską, do jedynego w całych Bieszczadach schroniska na grani, czyli Chatki Puchatka - dalej do Berechów lub krócej do parkingu na Przełęczy Wyżnej. Trasa spacerowa przez Caryńskie i Przysłup z początkiem w Dwerniku i kończąca się w Bereżkach też wymaga dojazdu samochodem. Wycieczka typowo samochodowa do Sianek, skąd widok na Przełęcz Użocką. I jeszcze jedna samochodowa wycieczka do rezerwatu "Sine Wiry", którą można połączyć z przejażdżką "Bieszczadzką Ciuchcią" oraz wizytą w Cisnej Jeżeli do tego dodamy zwiedzania Leska i Sanoka oraz wizytę nad Soliną to program na intensywny dwutygodniowy wypoczynek. I jeszcze jedna uwaga. W dolinie między Tarnicą i Krzemieniem, na przełęczy GOPR-owców, w sezonie działa baza GOPR-u (stała baza w Ustrzykach Górnych). Nikomu nie życzę potrzeby korzystania z pomocy ratowników, ale góry niosą ze sobą różne niespodzianki i dobrze wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Obiekty w pobliżu

Bar "Pod Tarnic?", sklep 250m
Wyci?g narciarski - Ustrzyki G?rne 5 km
Stadnina Koni Huculskich 500m

Główną atrakcja Wołosatego to bliskość szlaków prowadzących w najwyższe partie polskich bieszczadów. Dla lubiących konie atutem będzie stadnina, w której można spróbować jazdy na hucułach, w zależności od posiadanych umiejętności na ujezdzalni lub w terenie  Na terenie osady zachował się stary cmentarz z pozostałościami cerkwi. Nieopodal cmentarza zobaczyć można studnię z żurawiem.

Komunikacja

PKS 200 m
W sezonie komunikacja prywatna 200 m
PKP 80 km

Położone w sercu Bieszczad Wołosate to południowo-wschodni kraniec Polski. W epoce dominacji PKP bramą w Bieszczady był Zagórz, położona w pobliżu Sanoka miejscowość z dworcem PKP. Niejeden "stary bieszczadnik" z rozrzewnieniem wspomina noce spędzone na dworcu w Zagórzu w oczekiwaniu na pierwszy autobus w Bieszczady. Jeśli planujemy podróż koleją to w dalszym ciągu najlepiej dojechać do Zagórza. Można też zakończyć kolejową przygodę w Rzeszowie i tam przesiąść się w autobus PKS. Aktualny rozkład jazdy PKS autobusów kursujących po bieszczadzkich drogach można znaleźć na stronie www.bieszczadyonline.pl. Dla zmotoryzowanych sprawa jest prosta. Poprzez Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne do Ustrzyk Górnych i stamtąd  na południe około 5 km do Wołosatego. Droga jest przejezdna przez cały rok, zimą odśnieżana systematycznie. Czasem ten ostatni odcinek drogi trzeba pokonać pieszo, ale piękno doliny Wołosatki każdemu wynagrodzi trudy wędrówki. W sezonie letnim sytuację podróżującym ułatwiają prywatni przewoźnicy i nie ma większych problemów z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. 

Odsłon: 153543

Zobacz położenie tego obiektu na mapie

Zapytaj o nocleg

Imię i nazwisko: *
Rezerwacja od: * Wybierz datę
Rezerwacja do: * Wybierz datę
Ilość osób: *
Ilość pokoi: *
Numer telefonu:
Adres e-mail: *
Inne uwagi:
Przepisz kod z obrazka: *