menu

Agroturystyka Karkonosze noclegi Bukowiec, Agroturystyka

Opis obiektu:

Oferujemy noclegi
w 4 komfortowych pokojach 3-4 osobowych
z łazienkami, RTV, i aneksem kuchennym i gniazdkiem internetowym.


Osobom szukającym prawdziwego wypoczynku, pragnącym ciszy, świeżego powietrza i zieleni
oferujemy rozległy ogrodzony teren rekreacyjny
z bardzo dużą powierzchnią trawnikową oraz
wieloma kwiatami i krzewami ozdobnymi, które
dadzą wypoczynek najbardziej strudzonemu ciału i ukojenie dla zmęczonego umysłu.

Ponadto przed domem znajdują się dwa
niewielkie stawy, w których spełniać się mogą
amatorzy wędkowania, a wielbiciele koni mogą skorzystać z przejażdżek w zaprzyjaźnionym gospodarstwie. Wieczorową porą oferujemy
miłe chwile spędzone przy ognisku lub grillu.

Osoby oczekujące bardziej aktywnego
wypoczynku znajdą w pobliżu naszego
gospodarstwa przepiękne oznakowane trasy
piesze i rowerowe wijące się wśród gór.
Ponadto okolice obfitują w liczne zabytki i inne
atrakcje, których niewielka część prezentujemy
w dziale >PRZEWODNIK<.

Dla zmotoryzowanych zapewniamy miejsce
na samochód oraz rower. Dzieci do 7 lat mogą
liczyć na zniżkę 50%.

Dla Klientów powołujących się na serwis www.e-nocleg.pl atrakcyjny rabat.

Atrakcje turystyczne

Wieś Bukowiec położona jest w dolinie zamkniętej z trzech stron pierścieniem wzniesień, natomiast w kier. zachodnim otwartej w stronę Karkonoszy.
Główna droga wiejska wzdłuż której zgrupowana została zabudowa Bukowca zatacza półkole stanowiące odgałęzienie szosy wiodącej z Kowar do Jeleniej Góry. Po przekroczeniu mostu na Jedlicy, droga ta biegnie pośród pól i łąk początkowo bez zabudowy, następnie po prawej stronie mijamy pałac z folwarkiem, po lewej natomiest ruinę budynku dawnego browaru, budynek zarządu i stodołę. Na placu w pobliżu kościoła następuje rozgałęzienie traktu. Droga wiejska zataczając łuk na południowy wschód wiedzie przez wieś do Szpitala Bukowiec, natomiast ku północy poprzez Krogulec prowadzi do Karpnik i Łomnicy. 
Zespół stawów rybnych stanowiący istotny element kompozycji założenia parkowego, zajmuje zachodnią część doliny. Stawy te usytuowane są po obu stronach drogi z Kostrzycy do Bukowca. 
Do pałacu usytuowanego przy drodze prowadzą trzy wjazdy , zbiegające się w pobliżu podjazdu poprzedzającego rezydencję. Dwa skrajne wjazdy dostępne są przez szerokie bramy. Natomias wejście środkowe obecnie nieczynne, dostępne było przez furtkę w ogrodzeniu. 
Pałac pierwotnie otaczała fosa, która została zasypana. Miejsce po niej zaznacza się jednak niewielkim obniżeniem terenu, okolonego niskim, współczesnym murkiem, oraz obecnością górnej części kamiennego mostu, zbudowanego na wprost głównego wejścia. 
Za pałacem, po północno-wschodniej stronie umiejscowione są zabudowania dawnego folwarku. Wielki prostokątny dziedziniec otoczony z trzech stron budynkiem gospodarczo-mieszkalnym, oborą w części środkowej i budynkiem z pomieszczeniami dla służby. Po przeciwnej stronie drogi znajdują się: stodoła, budynek zarządu i browar. Wszystkie te budynki, będące aktualnie w rękach prywatnego dzierżawcy popadają w coraz to większą ruinę. Po południowej stronie pałacu stał do lat 70. XX wieku salon ogrodowy. 
W pałacu aktualnie mieści się Związek Gmin Karkonoskich. Zakład usług komunalnych Gminy Mysłakowice, a także filia Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Wałbrzychu. 
Wijące się strumienie i rowy, otaczające niegdyś gęstą siecią otoczenie pałacu (obecnie miejscami zatarte i częściowo wyschnięte) związane z zespołem stawów tworzyła wraz z nimi rozbudowany układ wodny. Łagodnie sfalowany, pagórkowaty teren otaczający stawy od wschodu podnosi się nieznacznie w kierunku osady Jeżyny. Teren ten pocięty jest szachownicą pól uprawnych i pastwisk wydzielonych przy pomocy drewnianych ogrodzeń i urozmaiconych różnymi kępami drzew. 
Z dawnego bogatego układu dróg składających się na system komunikacyjny tej części założenia parkowego przetrwała główna promenada spacerowa biegnąca nad stawami i prowadząca od pałacu do Kostrzycy. Droga ta ukształtowana została na grobli i obsadzona jednostronnie drzewami. Wśród nich na uwagę zasługiwały wspaniałe 200- letnie dęby i 120- letnie buki po których pozostały tylko olbrzymie pniaki. Pozostały drzewostan jest znacznie młodszy, powstał on w wyniku niekontrolowanego rozrostu roślinności spowodowanego źle działającym układem wodnym (przerwane rowy, wyschnięte strumienie, zasypane przepusty). 
W kierunku południowo-zachodnim krajobraz otaczający stawy jest otwarty. Poprzez gładkie tafle wód i rozległe łąki poprzecinane kępami drzew i zagajnikami, odsłania się szeroki widok na panoramę Karkonoszy z widocznymi szczytami: Mała i Czarna Kopa oraz Śnieżka. 
Po południowej stronie Bukowca na szczycie zalesionego wzgórza znajduje się pomnik K. L. Klöberga z 1795 roku. Potężne, malowniczo uformowane i ułożone przez naturę głazy granitu w układ tworzący rodzaj bramy pośród wysokich świerków, wybrane zostały na miejsce poświęcone pamięci znanego geografa śląskiego, Szwajcara z pochodzenia, Klöberga. Na jednym z tych kamieni wykuty został napis po angielsku: ""Klober"s Dwelling"". 
Po północnej stronie głównej drogi rozciąga się dalsza część formowanego krajobrazu parkowego. Jest ona szczególnie piękna z uwagi na malowniczo ukształtowany teren rozległych wzniesień, porośniętych cienistymi laskami i zagajnikami. 
Do budowli parkowych rozrzuconych w eksponowanych widokowo miejscach wiodło niegdyś wiele dróg i ścieżek. Część z nich jest obecnie mało czytelna lub całkowicie zatarta. 
Z drogi głównej, pomiędzy dawnym domem zarządu a stodołą prowadzi pod górę, miejscami w wąwozie, szeroki trakt spacerowy. Początkowo biegnie on wzdłóż Góry Bukowej, na szczycie której znajdują się ruiny pawilonu ogrodowego zbudowanego w formie świiątyni greckiej tzw. Belweder. 
W 1997 roku z inicjatywy Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Narodowej Instytucji Kulturyw Warszawie przeprowadzono tam porządkowanie terenu polegające na usunięciu pięćdziesięcioletniego samosiewu. Dzięki tym pracom odsłonięto częściowo zrujnowany pawilon kolumnowy oraz otwarto z niego perspektywę widokową na Śnieżkę. 
Idąc dalej opisanym traktem docieramy do domu ogrodnika, Dzięki temu, że znajduje się on od dawna w rękach prywatnych jest w dobrym stanie technicznym. 
Bezpośrednio za domem ogrodnika teren opada w kierunku rozległych łąk ikalających od wschodu wielki staw tzw. Kąpielnik. Otoczony jest wysoką groblą, po której poprowadzono drogę spacerową, stanowiącą główny ciąg komunikacyjny tej części założenia. Od północnego-zachodu droga spacerowa łączy się ze ścieżkami obiegającymi dwa pozostałe stawy. Szczególnie malowniczo ukształtowana została północna partia stawów, opierających się o niewielkie wzniesienie położone u podnóża Mrowca. Na południowym stoku tego wzniesienia, ponad stawami, znajduje się opactwo, obecnie w stanie prawdziwej, a nie tylko sztucznej ruiny. 
Idąc ku północy traktem spacerowym prowadzącym do Mysłakowic natrafiamy na skalną półkę, stanowiącą punkt widokowy na przełom Jedlicy. Dostępny jest on po kamiennych schodkach wykutych w stoku wzniesienia. 
Biegnąca ku północy główna droga, wzdłóż której zgrupowana została zabudowa Bukowca, prowadzi w stronę kościoła katolickiego. Idąc nią mijamy domy mieszkalne oraz, nieco z boku, dawny kościół ewangelicki, obecnie katolicki, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. 
Bezpośrednio za późnogotyckim kościołem katolickim pod wezwaniem św. Marcina, otoczony kamiennym murem biegnie droga w kierunku północnym. Pnie się ona pod górę wzniesienia, na stoku którego założony został cmentarz. Powyżej aktualnie funkcjonującego cmentarza parafialnego w gęstych zaroślach znajdujemy ślady po dawnym cmentarzu protestanckim (zdewastowane nagrobki, pootwierane grobowce). Na szczycie stoku, na wielkim głazie stoi krzyż z czarnego marmuru z postacią Chrystusa wykonaną z piaskowca. Krzyż ten od frontu wzmocniony żelaznymi sztabami, posiada na odwrocie napis: "Hafse, Schultz- fec. 1910. 
Równolegle do drogi wiodącej w kierunku cmentarzy biegnie z głównej ulicy wąska ścieżka spacerowa, prowadząca na wierzchołek wzniesienia (480 m). 
Prawie pod szczytem tego skalistego, porośniętego lasem wzgórza, na niewielkim, uformowanym tarasie ziemnym usytuowano neogotycką wieżę widokową. W niewielkiej odległości znajduje się amfiteatr w formie sztucznej ruiny. Ulega on obecnie, podobnie jak i wieża, postępującej dewastacji, a nadmierny, niekontrolowany rozrost roślinności zasłania zarówno widok na te budowle, jak również uniemożliwia spoglądanie na otaczający, niezwykle piękny i malowniczy krajobraz doliny wypełnionej zabudową Bukowca. 

Obiekty w pobliżu

Wyciąg narciarski 10km
Sklep 500m
Stadnina koni 500m
Restauracja 5km

Komunikacja

Stacja PKS JELENIA G.15KM
Stacja PKP JELENIA GÓRA 15KM
Przystanek PKS KOSTRZYCA 3KM
Taxi KOWARY 5KM
Lotnisko WROCŁAW 100KM

Odsłon: 48910

Zobacz położenie tego obiektu na mapie

Zapytaj o nocleg

Imię i nazwisko: *
Rezerwacja od: * Wybierz datę
Rezerwacja do: * Wybierz datę
Ilość osób: *
Ilość pokoi: *
Numer telefonu:
Adres e-mail: *
Inne uwagi:
Przepisz kod z obrazka: *